AUKCE #08318 - 2008 - b.k. - Národní kulturní památka Pivovar Plzeň

Číslo aukce: #  08318
Zahájení aukce: 07.05.2019

12.05.2019

Vyvolávací cena: 282,88 €
Dosažená cena: 327,14 €
(skrovo)

565,75 €

Minimální nabídka : 327,18 €
Příhozů: 7

Pamětní zlatá mince 2500 Kč z cyklu Kulturní památky technického dědictví
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emitent: Česká národní banka - ČNB

průměr: 22 mm
hmotnost: 7,777 g
ryzost zlata: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná
provedení Proof emise 10900 ks
provedení b.k. emise 3100 ks

PŘÍHOZY V AUKCI #08318

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
skrovo 08.05.2019 327,14 €
Nick82703 09.05.2019 327,14 €
N59533328 08.05.2019 304,73 €
N59533328 08.05.2019 302,46 €
Nick50288 08.05.2019 301,95 €
N59533328 07.05.2019 298,85 €
miros 07.05.2019 288,04 €

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9022  18.02.2021  393,33 € 471,99 €
8318  12.05.2019  282,88 € 327,14 €
430  07.02.2011  222,49 € 297,97 €

Erotika v numismatice Repliky starověkých spintrií

Podnícen kolegy z numism. branže, kteří si všimli nesrovnalosti v článku p. Oraiopoulose v Numismatika Chronika z Athén týkajícím se erotických žetonů antického Říma, chci sdělit pár informací týkajících se mých replik těchto žetonů.

Podnícen kolegy z numismatické branže, kteří si všimli určitých nesrovnalosti v článku p. Oraiopoulose v Numismatika Chronika z Athén týkajícím se erotických žetonů antického Říma, chci sdělit pár informací týkajících se mých replik těchto žetonů – spintrií.

Mnou vyrobené kopie byly autorem článku považovány za originály, byť jsou zhotovené z jiného materiálu než jejich starověké předlohy a navíc signovány. Jeden typ mé signatury, kombinace písmen P a S – možno číst i jako SP, byl mylně považován autorem článku za zkratku latinského slova spintriae, což znamenalo prodejného muže – prostituta a dalo později název těmto výjimečným žetonům.
Zabývám se již od dětství zhotovováním replik historických mincí. Před několika lety mě inspirovaly spintrie k myšlence popularizace antických mincí skrze možnost zájmu širší veřejnosti o tyto poutavé antické žetony. Jak bylo zamýšleno, tak se stalo a repliky římských spintrií jsou poměrně četně prodávané položky v porovnání s kopiemi řeckých a římských mincí ze stránek antiquanova.com. Dále jsou pro mne rytiny spintrií příležitostí, kdy se mohu výtvarně víc realizovat na volnějších figurálních námětech.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2011

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (44)

Známky Žatce II.

Po žateckých nouzovkách a ražbách Měšťanského pivovaru se nyní zastavme u známek vydaných hostinci, kterých bylo ve městě, jež teprve koncem 19. století dosáhlo tisícovky1 domů, na dnešní poměry neobyčejné množství.

V druhé polovině 19. století se počalo v Žatci rozmáhat pohostinství moderního typu. Potřeba organizování chodu pohostinské branže v městě si vynutila na přelomu 80. a 90. let 19. století založení Společenstva hostinských, které mělo na dění v oboru významný vliv. Spolek, který měl i venkovské sekce, se zabýval přidělováním koncesí, posudky, daňovými otázkami, vyřizováním smluv s pivovary a řešil mnoho dalších profesních zájmů. V letech 1889–1941 v Žatci vycházely téměř každoročně adresáře, které krom jiného mapovaly všechny živnosti ve městě, hostinské nevyjímajíce. Od posledního decennia 19. století do počátku 40. let minulého století se tak lze v adresářích setkat v Žatci se 1452 názvy pohostinských podniků všeho druhu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2018.