AUKCE #03957 - 200 Kč ustavení Svazu lyžařů v Království českém

Číslo aukce: #  03957
Zahájení aukce: 14.04.2014

28.04.2014

Vyvolávací cena: 75,73 €
Dosažená cena: 75,77 €
(Nick50622)

83,70 €

Minimální nabídka : 75,81 €
Příhozů: 1

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autorem Ladislav Kozák
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká národní banka - ČNB

průměr: 31 mm
síla: 2,3 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *““
hrana b.k.: vroubkovaná
rok 2003 provedení Proof - 5000 ks
provedení b.k. - 14500 ks

Provedení proof.

PŘÍHOZY V AUKCI #03957

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Nick50622 26.04.2014 75,77 €

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8646  20.10.2019  71,74 € 71,78 €
8200  10.03.2019  75,73 € 83,70 €
7265  21.05.2017  75,73 € 75,89 €
6722  15.01.2017  75,73 € 75,77 €
6510  20.11.2016  75,73 € 83,70 €
6324  25.09.2016  75,73 € 79,91 €
5586  07.12.2015  59,78 € 59,82 €
5560  23.11.2015  75,73 € 79,75 €
5231  03.08.2015  75,73 € 75,77 €
5171  20.07.2015  75,73 € 83,70 €
4936  08.06.2015  69,75 € 69,79 €
4637  16.02.2015  87,68 € 87,92 €
4400  24.11.2014  75,73 € 76,09 €
4184  21.07.2014  75,73 € 75,77 €
3957  28.04.2014  75,73 € 75,77 €
3866  31.03.2014  75,73 € 75,97 €
3766  03.03.2014  75,73 € 75,77 €
3593  09.12.2013  75,73 € 81,91 €
3496  11.11.2013  75,73 € 75,77 €
3402  14.10.2013  75,73 € 75,77 €
1255  01.05.2012  111,60 € 111,64 €

PETR HORÁK Mistři české numizmatiky

Petr Horák patří k nejvytíženějším tvůrcům české numizmatiky: jeho konto obnáší přes osm desítek realizací, mezi nimiž nechybí ani mince České národní banky.

I když se nevyhýbá žádným motivům, přiznává, že v reliéfní tvorbě si nejvíce užívá medailí s portrétní a figurální tématikou. To ostatně dokazuje i řada jeho prací oslavující český sport. Od roku 1993 působí jako pedagog na jablonecké Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné škole. V roce 2000 se tam stal vedoucím oboru Grafického a plastického rytí kovů. Petr Horák je zastáncem poctivé ruční práce při návrzích a výrobě sádrových modelů budoucích ražeb. Doufá, že počítače lidský faktor nikdy zcela nenahradí: zůstanou pouze dobrým pomocníkem výtvarníka.

Pavel Josef Šafařík, Petr Vok, Josef Bican. To jsou náměty, které zvítězily v soutěžích ČNB a podle kterých poté vznikly pamětní mince. Dá se z toho usuzovat, že právě k portrétům máte blízko?
Portrét považuji za vrchol reliéfní tvorby. Portrétní nebo figurální kompozice je pro mě vždy zajímavá a pěkná práce. Rád bych připomněl, že u Petra Voka se jednalo o autorskou spolupráci s Jaroslavem Bejvlem, který vytvořil lícní stranu s vyobrazením kláštera ve Vyšším Brodě.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2016.

Ze světa kovových známek (23)

Známky šlechty v Čechách (1)

Pomineme–li početní peníze a žetony komemorativního charakteru, lze konstatovat, že známek vydaných u nás panstvem je až do poloviny XIX. století jako šafránu. Podnikatelské aktivity české šlechty – zpracovávání kovů a důlní podnikání, které s rybníkářstvím a pivovarnictvím přinesla jagellonská doba, dokládá pouze několik ražeb.

Jedny z nejstarších českých ražeb vydaných panstvem jsou důlní známky Kryštofa Karlovice (Christoph von Carlowitz) z Červeného Hrádku (1507–1578) (obr. 1). Karlovic původem z lužickosrbského (saského) rodu (inkolát obdržel roku 1558) byl významný aristokrat své doby, humanista, přítel a stoupenec Erasma Rotterdamského a diplomat ve službách císařů Karla V., Ferdinanda I. a Maxmiliána II. i saských kurfiřtů Moritze a Augusta. Exkluzivní kontakty s Ferdinandem I. napomohly k jeho jmenování horním hejtmanem v Jáchymově. Úřad zastával v letech 1558–1562. Byl rovněž důlním podnikatelem a v letech 1554–1564 rozvíjel na svých panstvích těžbu kamence. Kromě panství Červený Hrádek držel obce Horu sv. Kateřiny, Drmaly a Háj v Krušných horách, které jeho dědicové prodali počátkem 80. let XVI. stol. Bohuslavovi Hasištejnskému z Lobkovic. Připomíná jej do současnosti dobře zachovalý náhrobek ve farním kostele v Jirkově. Karlovic je na dvou svých boletách uveden pouze rodovým znakem – třemi spojenými jetelovými lístky, litery WG bývají interpretovány jako Wassergefäss čili vědro vody. První Karlovicovu známku s hodnotou I uveřejnil Josef Neumann v souboru neurčených ražeb dodatku na samém konci pátého dílu soupisu měděných ražeb (Neumann 1872: 506, č. 33047), dvě horní bolety zmiňuje E. Fiala (Fiala 1924: 9).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2015.