AUKCE #08683 - 200 Kč Petr Vok z Rožmberka Proof

Číslo aukce: #  08683
Zahájení aukce: 21.10.2019

27.10.2019

Vyvolávací cena: 7,95 €
Dosažená cena: 17,64 €
(béda33)

79,46 €

Minimální nabídka : 17,68 €
Příhozů: 12

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: averz Jaroslav Bejvl, reverz Mgr. Petr Horák
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká národní banka - ČNB

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *““
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 50.000 ks
limit provedení proof: 12 400 ks
limit provedení b.k.: 8 300 ks
emise: 26.10.2011

provedení proof

PŘÍHOZY V AUKCI #08683

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
béda33 26.10.2019 17,64 €
N30723208 27.10.2019 17,64 €
N30723208 27.10.2019 17,28 €
Nick44743 27.10.2019 17,20 €
Nick44743 27.10.2019 16,77 €
Nick44743 27.10.2019 16,73 €
Nick44743 27.10.2019 16,69 €
N40284366 25.10.2019 15,97 €
Nick82703 24.10.2019 15,26 €
N40284366 25.10.2019 15,10 €
béda33 25.10.2019 13,11 €
N40284366 23.10.2019 11,92 €

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9390  15.01.2023  15,49 € 32,38 €
9154  06.05.2021  23,84 € 44,14 €
9015  04.11.2020  21,85 € 21,89 €
8807  24.11.2019  7,95 € 17,12 €
8683  27.10.2019  7,95 € 17,64 €
8640  20.10.2019  23,84 € 23,88 €
8625  13.10.2019  7,95 € 19,94 €
8113  18.12.2018  25,82 € 28,21 €
8031  21.10.2018  25,82 € 25,86 €
7813  15.04.2018  21,85 € 21,89 €
7758  04.03.2018  21,85 € 21,89 €
6731  15.01.2017  21,85 € 21,89 €
6505  20.11.2016  25,82 € 25,86 €
6290  18.08.2016  25,82 € 25,86 €
6230  19.07.2016  25,82 € 25,86 €
6120  06.06.2016  25,82 € 26,26 €
5946  28.03.2016  25,82 € 25,86 €
5881  01.03.2016  25,82 € 25,86 €
5818  15.02.2016  25,82 € 25,86 €
5355  28.09.2015  25,82 € 25,90 €
5257  17.08.2015  25,82 € 27,81 €
5122  20.07.2015  23,84 € 27,81 €
5041  22.06.2015  25,82 € 25,90 €
4978  08.06.2015  23,84 € 23,88 €
4622  16.02.2015  23,84 € 35,76 €
4333  13.10.2014  19,86 € 19,90 €
4004  12.05.2014  19,86 € 21,69 €
3949  28.04.2014  19,86 € 20,02 €
1210  16.04.2012  21,73 € 31,78 €

MODERNÍ CHRÁMOVÉ PŮLŠEKELY

Dvě kuriozní ražby

O tyrských šekelech, které byly přijímány jako dary jeruzalémskému Chrámu, jsem psal v článku Jidášových třicet stříbrných – Peníze v Ježíšově době, který vyšel na str. 8–11 tohoto časopisu M&B 2/2014.

Biblické přikázání o dávce (daru) Hospodinu o váze půl šekelu stříbra, kterou byl povinnen dát každý židovský muž starší dvaceti let, uvádí kniha Exodus 30, 13. Toto stříbro, později, v období 2. Chrámu i mince, sloužilo především na koupi obětních zvířat pro přinášení každodenní chrámové oběti a na další bohoslužebné potřeby. Půlšekelová stříbrná mince z doby pr vního protiřímského povstání. Mince byla ražena ve druhém roce povstání, tj. r. 67 nl. Avers s větvičkou tří granátov ých jablek a opisem „Jerušalajim hakedoša – Svatý Jeruzalém“. Revers s vyobrazením oltáře a nad ním písmena „šin, bet“, což je zkratka slov „druhý rok“ (povstání) a opisem „chací hašekel – půl šekelu“. Od roku 70 nl. jeruzalémský Chrám neexistuje, neboť byl zničen Titovým vojskem, což představovalo tragické završení pr vního protiřímského povstání, o němž píše též židovský historik a spisovatel Josephus Flavius ve svém díle Válka židovská.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2018.

OTAZNÍKY KOLEM RAŽBY GREŠLÍ

Leopolda I. v roce 1698

Slezské grešle císaře Leopolda I. (1657–1705) patří k nejběžnějším drobným vládním mincím druhé poloviny 17. století, a to jak z pohledu výskytu v numismatických sbírkách, tak z pohledu zastoupení v nálezech domácí drobné mince. Během Leopoldovy dlouhé vlády se slezské grešle razily po dobu téměř čtyřiceti let v různě objemných emisích. Na jejich produkci se podílely tři mincovny: Opolí (1668–1674, 1679–1684, 1686–1698, 1703–1704), Břeh (1693–1697, 1702) a Vratislav (1705). Bohužel dodnes není k dispozici nejen jejich typologické zpracování, ale chybí i komplexní pohled na tyto bezpochyby zajímavé ražby.

Existuje totiž jen několik starších dílčích prací, které obsahují alespoň částečný popis či vyobrazení typů a variant slezských grešlí. K nejstarším pokusům o soupis ročníků, typů a variant slezských grešlí patří pojednání bratrů J. a A. Erbsteinů „Die Schlesischen Dreier mit dem doppelten Adler“ uveřejněné v Drážďanech roku 1879 v časopisu Zeitschrift für Museologie und Antiquitätenkunde sowie für verwandte Wissenschaften. Dále je třeba zmínit například práce autorů: Čermák–Skrbek 1891–1913, Saurma– Jeltsch 1883, Teisinger 1936, Herinek 1974, Šůla 1976, Nechanický 1991, Halačka 2011.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2018.