AUKCE #09252 - 2007 - Proof - 550. výročí založení Jednoty bratrské

Číslo aukce: #  09252
Zahájení aukce: 20.05.2022

29.05.2022

Vyvolávací cena: 55,49 €
Dosažená cena: 59,49 €
(N69808596)

83,23 €

Minimální nabídka : 59,53 €
Příhozů: 2

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: akademický sochař Zbyněk Fojtů
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká národní banka - ČNB

průměr: 31 mm, síla: 2.3 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 900/1000 Ag 100/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *““
hrana b.k.: vroubkovaná
limit provedení proof: 8300 ks
provedení b.k.: 10500 ks
emise 21. března 2007

PROVEDENÍ PROOF

PŘÍHOZY V AUKCI #09252

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
N69808596 29.05.2022 59,49 €
3011032022131103 24.05.2022 59,45 €

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9543  08.05.2023  63,42 € 63,93 €
9414  29.01.2023  27,74 € 51,92 €
9252  29.05.2022  55,49 € 59,49 €
9041  18.02.2021  39,24 € 41,85 €
8329  12.05.2019  7,93 € 33,73 €
8178  17.02.2019  47,56 € 55,49 €
8053  04.11.2018  47,56 € 47,60 €
7725  18.02.2018  43,60 € 46,61 €
7272  21.05.2017  51,53 € 51,57 €
6799  29.01.2017  51,53 € 51,57 €
6624  18.12.2016  51,53 € 51,61 €
6411  23.10.2016  51,53 € 51,61 €
6282  18.08.2016  51,53 € 51,57 €
6228  19.07.2016  51,53 € 51,57 €
6118  06.06.2016  51,53 € 51,57 €
5943  28.03.2016  51,53 € 51,57 €
5915  14.03.2016  51,53 € 51,57 €
5858  01.03.2016  51,53 € 51,61 €
5810  15.02.2016  46,37 € 46,97 €
5782  01.02.2016  51,53 € 51,57 €
5572  23.11.2015  51,53 € 51,57 €
5526  09.11.2015  51,53 € 51,57 €
5382  28.09.2015  51,53 € 51,68 €
5317  31.08.2015  51,53 € 59,45 €
5256  17.08.2015  51,53 € 51,57 €
5016  22.06.2015  43,60 € 47,72 €
4971  08.06.2015  51,53 € 51,61 €
4897  25.05.2015  51,53 € 51,57 €
4851  11.05.2015  51,53 € 52,91 €
4759  30.03.2015  51,53 € 51,57 €
4703  16.03.2015  51,53 € 51,64 €
4574  16.02.2015  51,53 € 51,57 €
4556  02.02.2015  47,56 € 47,60 €
4407  24.11.2014  51,53 € 51,57 €
4363  26.10.2014  51,53 € 51,61 €
4321  13.10.2014  43,60 € 43,64 €
4272  01.09.2014  51,53 € 51,57 €
4188  21.07.2014  51,53 € 51,61 €
3961  28.04.2014  51,53 € 51,57 €
3870  31.03.2014  51,53 € 51,68 €
3775  03.03.2014  51,53 € 51,61 €
3606  09.12.2013  43,60 € 48,55 €
3480  04.11.2013  43,60 € 45,62 €
3013  22.07.2013  55,49 € 56,16 €
178  05.12.2010  25,37 € 39,64 €

Jeruzalém ze zlata Řada investičních mincí s památkami Jeruzaléma

Jeruzalém byl hlavním městem starověkého Izraelského království za panování králů Davida a Šalomouna

(10. stol. př.n.l.) a po jeho rozpadu, roku 931 př.n.l., se stal hlavním městem Judského království, v němž až do roku 586 př.n.l. kralovali panovníci Davidovy dynastie.

Tehdy byl Jeruzalém dobyt vojsky babylónského krále Nebúkadnesara II. a Šalomounův chrám, jenž představoval náboženské, kultovní a kulturní centrum židovského národa, byl zničen. Judsko s Jeruzalémem připadlo Babylónii a velká část Židů byla odvedena do babylónského zajetí. Když Peršané roku 539 př. n. l. porazili Babylóňany a Judsko se stalo perskou provincií, tak se souhlasem krále Kýra II. začal postupný návrat Židů do Jeruzaléma a jeho okolí. Jeruzalém se opět stal hlavním městem autonomní perské provincie Jehud a roku 515 př. n. l. tam byl zasvěcen druhý Chrám, který existoval až do konce prvního protiřímského povstání, kdy jej roku 70 n. l. zničil Titus. Jeruzalém byl hlavním městem Judska za vlády Alexandra Velikého (332–323 př. n. l.) a jeho nástupců a zůstal jím i po dobytí samostatnosti panovníky z dynastie Hasmonejců v letech 142–37 př. n. l. Za vlády kontroverzního judského krále Heroda I. Velikého (37–4 př. n. l.) bylo v Jeruzalémě postaveno velké množství nádherných staveb a velkolepě přestavěn Chrám. Jeruzalém zůstal po Herodově smrti hlavním městem římské provincie Judaea až do roku 132 n. l., kdy císař Hadrianus rozhodl o jeho přebudování na římské pohanské město Aelia Capitolina, jehož dominantou byl na Chrámové hoře nově postavený chrám Jupitera Kapitolinského.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (45)

Známky Žatce III – Žatecké zajímavosti

Předmětem předchozí části pojednání o žateckých účelových známkách byly známky hostinců, jejichž výrobní původ byl převážně v ražebně rodiny Lässigů. Některá pohostinství však užívala známky, jejichž zhotovitelé nejsou v současnosti známí. Zastavme se nyní u nich a také u dalších žateckých účelových ražeb.

Hotel Nachtigall1 (obr. A) byl zřízený v 80. letech z hostince Zur Nachtigall založeného v třetím kvartálu 19. století a pojmenovaného podle jeho zřizovatele Franze Nachtigalla. Jsou známé hotelové známky s čísly 84 a 12 (obr. 45–46), jejichž v ýznam však za současného stavu bádání nelze kategoricky interpretovat. Za použití identického lícního razidla byla zhotovená ještě hotelová známka na sklenici piva s opisem GUT FÜR EIN GLAS BIER bez zlomku 1/2 udávajícím objem piva (obr. 47), jaký byl na známkách popsaných v minulém pokračování. Nájemcem výše zmíněného hotelu byl v letech 1903–1904 Wenzl Thumerer. Kromě jeho čtyř známek na pivo, uveřejněných v předchozím díle, jsou známé také čtvercové známky s čísly 16 a 20, jejichž smysl rovněž nelze jednoznačně určit (obr. 48).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2018.

ZLATO.

Zlato. Latinsky Aurum. Pro jednoho chemický prvek, pro jiného talisman pro štěstí, pro jiné koncentrované jmění. Zlato ovlivňovalo osudy lidí a národů, obchod a vývoj peněžního systému od biblických dob, bylo symbolem moci, vzbuzovalo vášně. Příběh posedlosti zlatem začíná magickou, náboženskou a uměleckou rolí zlata, pokračuje ražením mincí a přeměnou na peníze, vrcholí zlatým standardem. Dnes žijeme v době, kdy mnozí přezíravě tvrdí, že zlata se nenají. Není větší omyl. Protože pokud zase přijde doba, kdy bude nedostatek svobody nebo jídla, pak zlato bude jediná měna, která vám je zajistí...

FIXACE CENY

Cena zlata se neustále mění. Okamžik její fixace je proto důležitý. Chcete-li zakoupit investiční zlato za cenu, která vám vyhovuje, dřív než se změní, proveďte úhradu vaší objednávky obratem. Tím dosáhnete okamžité fixace. Minulá výhodná cena samozřejmě nemůže být dodatečně fixována v nočních hodinách, mimo pracovní dobu obchodníků nebo ve svátky, kdy obchody se zlatem neprobíhají.

ZLATÉ MINCE ZARUČUJÍ ANONYMITU VLASTNICTVÍ

Technologie ražby investičních mincí nedovoluje jejich označení sériovými čísly. Mince jsou proto anonymní a poskytují svému majiteli větší soukromí při nakládání s nimi. Tato výhodná vlastnost však může být na přítěž v situaci, kdy potřebujete prokázat vlastnictví zlatých mincí. Například v případě jejich zcizení.

MONITOR CENY ZLATA. EUR/OZ.

Spotová cena je tedy cena platná právě v ten okamžik, kdy ji věnujete svoji pozornost. Sledujte aktuální cenu zlata na komoditních burzách. Pohodlně i na svém mobilu. Monitor ceny zlata můžete mít neustále otevřený.